Udvalgte udendørs aktiviteter i foreningen kan startes op - med omtanke

Sundhedsstyrelsen offentliggjorde mandag den 20. april 2020 konkrete retningslinjer for udendørs idræt. Dansk Firmaidræts Styrelse har besluttet at tilpasse firmaidrættens retningslinjer for udendørs idræt og aktiviteter, som hviler på myndighedernes vejledning.

"Dette første skridt er glædeligt. Det betyder, at konkrete udendørs aktiviteter så småt - med udgangspunkt i de lokale faciliteter og muligheder - kan afvikles igen ude i foreningerne. Fra Styrelsen opfordrer vi samtidig vores foreninger til at overveje værdien af at starte op på nuværende tidspunkt - og hvad det kan have af både fordele og ulemper", siger forbundsformand Peder Bisgaard.

Retningslinjer for den gradvise åbning af udendørs aktiviteter

De netop offentliggjorte retninglinjer fra Sundhedsstyrelsen for udendørs idræt, der gør det muligt for idrætsforeninger at starte forsigtigt op med udendørs aktiviteter, kommer dog sammen med en række krav og retningslinjer. Og det er helt afgørende, at disse retningslinjer bliver overholdt.

 • Man må ikke samles flere end 10 personer.
 • Man skal holde en afstand på 2 meter til andre personer. Der må altså ikke være kropskontakt.
 • Man skal være særlig opmærksom på håndhygiejne – brug håndsprit, hvis der ikke er mulighed for at vaske hænder med vand og sæbe.
 • Host eller nys sker i albuen eller i et papirlommetørklæde.
 • Man skal holde sig hjemme, hvis man har symptomer som fx feber, hoste, muskelømhed – og straks gå hjem selv ved milde symptomer.
 • Vær opmærksom på de særlige risikogrupper, som er defineret af Sundhedsstyrelsen.
 • Klubhuse og fælles omklædnings-, toilet- og badefaciliteter skal fortsat ikke være tilgængelige.
 • Deltagerne skal være omklædte hjemmefra.
 • Hæng Sundhedsstyrelsens plakat op ved den udendørs idrætsfacilitet.

Derudover anbefaler Sundhedsstyrelsen, at man i forbindelse med træning bruger personligt sportsudstyr (fx ketsjer, bolde og golfkøller). Hvis dette ikke er muligt, skal man være særlig opmærksom på rengøring af fælles kontaktflader, hver gang en person afslutter brugen af udstyret.

Hvis man som forening vælger at starte op, så skal man desuden være opmærksom på, at der skal være adgang til det sted eller anlæg, hvor udendørsaktiviteten foregår. Kommunerne kan have særlige restriktioner, som skal respekteres.

Sådan kan man dyrke sammenholdet udenfor i foreningen ...

At mødes i firmaidrætsforeningerne skal selvfølgelig være sundhedsmæssigt forsvarligt, og den generelle anbefaling er, at mange udendørs idrætter og alle indendørs aktiviteter fortsat holdes lukket på grund af Corona-situationen.

Inspiration til udendørs aktiviteter - med udgangspunkt i retningslinjerne

 • Petanque på hver anden bane.
 • Single-kampe i tennis og Padel.
 • Fodtennisturnering (en-mod-en) - som erstatning for fodboldkampe.
 • Udendørs Yoga.
 • Skov-crossfit.
 • Orienteringsløb (find o-poster)

Disse idéer til mulige aktiviteter er blot til inspiration og afhænger naturligvis af, om foreningen har de nødvendige fysiske faciliteter og frivillige til aktiviteterne. Og vigtigst af alt, at man kan sikre at overholde retningslinjerne.

Lisa Bjerre Slothuus
Lisa Bjerre Slothuus
Kommunikationskonsulent
Download Sundhedsstyrelsens plakat
Læs Firmaidrættens anbefalinger og inspiration til udendørsaktiviteter her
Kontakt foreningens udviklingskonsulent og få hjælp
Inspiration til udendørs aktiviteter
 • Petanque på hver anden bane
 • Single-kampe i tennis og padel
 • Fodtennisturnering (en-mod-en) - som erstatning for fodboldkampe
 • Udendørs Yoga
 • Skov-crossfit
 • Orienteringsløb