Konference på Christiansborg: Når forebyggelse og arbejdsmiljø mødes
Når mere end 40 procent af danskerne over 16 år lever med muskel- og skeletlidelser, er det ikke længere et individuelt problem, så er det både et arbejdsmiljøproblem og et samfundsproblem.
I 2026 skal en ny arbejdsmiljøaftale forhandles på plads, og spørgsmålet er enkelt, men afgørende: Vil vi fortsætte med at overlade forebyggelsen til den enkelte – eller er tiden moden til, at vi sammen tager politisk ansvar for, at man kan holde til et helt arbejdsliv?
Dansk Firmaidræt inviterer i lyset af bevægelse, sundhedsfremme og arbejdsmiljø til konference på Christiansborg den 27. januar. Her forsøger vi sammen med bl.a. Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA), Dansk Arbejdsgiverforening, FOA og Danske Fysioterapeuter at sætte fokus på konkrete, strukturelle løsninger, der kan mindske nedslidning, styrke muskel-skelet-sundheden, sikre, at flere kan blive på arbejdsmarkedet længere og medvirke til et værdigt seniorliv.
Konferencen samler politikere, fagbevægelse, arbejdsgiverorganisationer, patientforeninger, pensionsselskaber og store arbejdspladser om ét fælles spørgsmål: Hvordan taler vi forebyggelse og bevægelse ind i fremtidens arbejdsmiljøaftale – der skal sikre et bedre og længere arbejdsliv med kræfter til et værdigt seniorliv?
-
Dato
Tirsdag den 27. januar kl. 9.30-12.00 -
Tilmeldingsfrist
Tilmeldingen lukker den 20. januar 2026. Begrænset antal pladser. -
Sted
Fællessalen, Christianborg. 1218 Kbh. K -
Pris
GRATIS
Program for konferencen
Programmet starter kl. 9.30, og der er ankomst fra kl. 9.00, hvor vi serverer te, kaffe og let morgenmad.
Velkommen til Folketinget og konferencen
Pernille Aude – formand i Dansk Firmaidræt
10.00
Lars L. Andersen, professor, NFA – Forebyggelse og håndtering af smerter på arbejdspladsen
Hvordan forebygger og håndterer vi de muskelskelet-smerter, der hvert år koster tusindvis af årsværk og milliarder i sygefravær og for tidlig exit fra arbejdsmarkedet? Lars L. Andersen fra NFA har sammen med kolleger udarbejdet en ny rapport som en del af arbejdsmiljøaftalen. Analysen peger blandt andet på, at det er vigtigt at tænke forebyggelse på arbejdspladsen på flere niveauer som fx individ, gruppe, ledelse og organisation og i den forbindelse med udgangspunkt i forskellige greb: ergonomi, tekniske hjælpemidler og fysisk træning.
På konferencen folder Lars forskningen ud med fokus på færre smerter, mindre nedslidning og et mere bæredygtigt arbejdsliv.
10.30
11.00
Maria Klingsholm, fagpolitisk ordfører i FOA – SOSU’ernes virkelighed: Når arbejdet gør ondt
Paneldebat
12.00
Tak for i dag med en sandwich to-go